Z našej ponuky
Zdieľať stránky

Základné informácie o saunách a ich používaní

Infrakabíny - všeobecne

 • sú určené k zahriatiu organizmu pred ďalšou športovou, rehabilitačnou, regeneračnou aktivitou, pred kozmetickým ošetrením pleti či pred pobytom v chladnom prostredí
 • v infrakabíne dýchate chladný vzduch, ale pritom cítite teplo (zahrievate sa)
 • ak nie je Vašim cieľom spotiť sa, môžu byť dvere infrakabíny otvorené
 • zahrievať sa môžete i v bežnom oblečení
 • podľa druhu následnej aktivity môžete zvoliť po zahrievaní osviežujúcu, resp. hygienickú sprchu
 • doba zahrievania je závislá od Vašich pocitov, bežne sa doporučuje cca 20-40 min pri teplotách 50-60°C
 • vždy doporučujeme návštevu lekára v prípade používania liekov, akútnych zranení, tehotenstva, atď.
Výskumy potvrdzujú, že saunovanie napomáha k perfektnej detoxikácii organizmu.

Terapeutické účinky infračerveného žiarenia

Všeobecne sa uznáva, že teplo z infračerveného systému má tieto terapeutické účinky:
 1. Zvyšuje rozpínavosť tkanív - Tento efekt je cenný u šľachových záťažiach, pri zaťaženiach šľachových púzdier a poranených či nefunkčných svalov, pri atletickom tréningu. Pri terapeutickom strečingu u športovcov po vyriešení statických porúch!
 2. Ihneď sa zníži stuhnutosť končatín - Stuhnuté kĺby a väzivové tkanivá sa zbavujú strnulosti.
 3. Znižuje svalové napätie - Svalové napätie sa zahriatím redukuje, aj keď jeho príčina je v kĺboch a v neurologických fenoménoch.
 4. Miernia sa bolesti - Redukciou svalového napätia dochádza k mierneniu bolesti. V štúdiách, ktoré sa zaoberajú ošetrením zubov, je tento fenomén dokonca uvedený ako anestetikum.
 5. Stimuluje krvný obeh - Zahriatím určitých častí tela vyvoláva v ostatných častiach reflexy, rozširuje tkanivá a posilňuje krvný obeh.
 6. Pôsobí pri liečbe chorobných zápalových procesov kože a pri vylučovaní potu.

Vplyv infražiarenia na telo

"Pravidelné saunovanie infrasystémom je tak isto efektívne spaľovanie kalórií ako cvičenie - čo bolo publikované aj v časopise americkej lekárskej asociácie," vraví MUDr. Marek.

Systém infražiarenia zaisťuje prienik paprskov do kože do hĺbky cca 5 mm a tým vzniká zahrievací efekt, pri ktorom teplo preniká hlboko do svalového tkaniva a do vnútorných orgánov. Telo na tento podnet reaguje zvýšením tepovej frekvencie. Objem potu z infrasauny môže byť mnohonásobnejší ako pri klasickom cvičení. V takejto saune sa v priebehu jedného cyklu spáli toľko kalórií ako pri behu od 10 do 15 km, konštatujú zahraničné lekárske kapacity.

Infračervený tepelný systém sa môže tiež podieľať na starostlivosti o pokožku, ktorú zvláčňuje. Pomáha pri liečbe akné, popálenin, celulitídy. Pre športovcov je ideálny k zrýchlenému doplneniu nedostatku kyslíka vo svalstve po fyzickej záťaži. "Urýchľuje hojenie vymknutých kĺbov, podvrtnutí a drobných rán," vysvetľuje MUDr. Marek.

Nedá sa nespomenúť, že infrasaunu znášajú ľudia ktorí nemajú radi zvýšené teploty v klasických saunách. Tu totiž dochádza k efektu už od teplôt okolo 30°C v kabínke! Ale samozrejme aj viac ako 60°C.

"V priebehu posledných 25 rokov japonskí a čínski vedci a lekári intenzívne skúmali oblasť použitia infračerveného žiarenia a získali pri tom celú radu skúseností. V Japonsku založili lekári a terapeuti Spoločnosť infračerveného žiarenia a napríklad americkí a nemeckí lekári už 25 rokov používajú vysoko rozvinuté formy terapie s infračerveným žiarením," uviedol MUDr. Jiří Marek, ktorý má v Brne ordináciu a rehabilitačné stredisko Naprapathy. Japonský akupunktér experimentujúci s infračervenými paprskami naviac objavil, že infračervené žiarenie dopadajúce na ľudské telo ho dôkladne zbavuje všetkých toxických látok. Keď se totiž tuk vylučuje potením, berie so sebou ťažké kovy, ktoré nemôžu byť vylúčené obličkami a pľúcami, ani normálnym kondičným cvičením alebo saunovaním v tradičných saunách. Tieto ťažké kovy sú pre nás jedovaté, a preto je dôležité, že sauna s infračervenými paprskami pomáha pri ich likvidácii.

SAUNOVANIE - DOTYK ZDRAVIA

Podľa počtu opakovaných výmien tepla a chladu behom saunovania a hlavne podľa jeho výsledného efektu môžeme rozlišovať tieto typy saunovania:
 • 1x iritačný (dráždivé)
 • 2x tonizujúci (povzbudivé)
 • 3x relaxačný (uvoľňujúce)
 • 4x inhibičný (útlmové)
 • 5x exhaustivný (vyčerpávajúce)
 • 6x rizikové konanie (nejde už o správne saunovanie)

KÝM ZAČNETE

 • Poraďte sa so svojím lekárom, či je saunovanie vôbec pre Vás vhodné s ohľadom na Váš zdravotný stav
 • Vo svojom programe si pre regeneráciu svojich síl v saune vyhraďte prinajmenšom dve hodiny aspoň jeden krát v týždni
 • Do sauny nechoďte s plným žalúdkom, tiež však nie hladný, ani bezprostredne po značnej telesnej námahe
 • K saunovaniu si vždy pripravte mydlo, masážnu žinku či kefu, uteráky na osušenie, k frotáži kože, k podloženiu, krém alebo olej k ošetreniu suchej pokožky po saunovaní

PRAVIDELNOSŤ SAUNOVANIA

Pravidelné saunovanie = aspoň jeden krát v týždni
Nepravidelné saunovanie = znamená saunovanie v intervaloch dlhších, než je uvedené vyššie - prakticky sa začína vždy odznova.
Saunovať? Určite, ale správne!

SPRÁVNY POSTUP PRI SAUNOVANÍ

Príprava

odložte odev i prádlo( použite WC ), umyte sa mydlom, osprchujte sa, osušte sa froté uterákom, vstúpte do sauny, to všetko maximálne 5 minút

Prehrievanie

pohodlne si ľahnite, vyčkajte prehriatie a potenie, dýchajte výlučne nosom (ak nosný vstup páli, zakryte si nos i ústa dlaňou alebo sa opláchnite), ku koncu prehrievania si sadnite, ak chcete, pokropte vodou alebo odvarom z harmančeka horúce kamene topidla a zároveň si prstami masírujte pokožku končatín i trupu, dlaní, žinkou či kefou pod sprchou spláchnite pot vždy pred i po vypotení, masáži, cvičení, ochladzovaní maximálne 2 minúty
Po prvom prehriatí je možné saunovanie doplniť:
 • buď cielenou čiastočnou masážou
 • alebo uvoľnením svalov, väziva a kĺbov na rebrinách či autotrakčnom ležadle
 • alebo nenáročným kondičným cvičením
Po skončení doplnkovej procedúry môžete pokračovať podľa vlastnej voľby ďalším prehrievaním a ochladzovaním

Ochladzovanie

ochladzovanie môžete vykonávať buď ďalším sprchovaním chladnou vodou podľa Kniepa maximálne 5 minút, alebo ochladzovaním v kadi či skruži (čo je pre staršie osoby náročnejšie) maximálne 2 minúty alebo niekoľkými tempami plávania a splývaním v chladnej vode bazénika maximálne 2 minúty alebo posedením na čerstvom vzduchu, nezabudnite si zacvičiť niekoľko cvikov dýchacej gymnastiky do 20 minút

Prehrievanie a ochladzovanie môžete vystriedať aj niekoľko krát

Záver

ak skončíte saunovanie, buď si chvíľu oddýchnite (hlavne po viac než trojnásobnej výmene tepla a chladu), doplňte vypotenú vodu, soľ a vitamín C prírodnými ovocnými šťavami do 20 minút, alkohol ruší účinok saunovania, fajčenie v saune je jednoducho nepochopiteľné, behom odpočinku sa môžete krátko vystaviť filtrovanému ultrafialovému žiareniu alebo absolvujte vhodnú pohybovú aktivitu cestou domov na čerstvom vzduchu (napr. chôdzou, voľným behom - v zime aj na lyžiach)

Saunovanie dožičuje osviežujúci a výdatný spánok a druhý deň prebudenie s novým elánom k životu.

sauna,infrasauna,parná sauna,fínska sauna,saunovanie

Infra a fínske sauny.